Stlačený muž

Lidé, kteří pokládají život za konečný, nespatřují v jeho jednotlivostech hlubší význam, a tak mají často sklon všechno stihnout a všechno zažít, dokud je čas.

Tak se stalo, že na jednom ze svých výletů balónem nepozorovaně narazil miliardářský bastard Škvarek svým horkovzdušným plavidlem do drátů elektrického vedení a stalo se z něj to, čím už ve své podstatě dávno byl.

Vzhledem k pokročilým technologiím jej nakonec během nějakého půldruhého roku vrátili především za pomoci chirurgických robotů víceméně do původního stavu, což možná ale neměli dělat.

 

Možná bylo lepší Škvarkovi odoperovat kus mozku (respektive tento mu vůbec nevracet), jinak si totiž jeho nadcházející počínání nelze rozumně vysvětlit.

Ve své nehodě viděl Škvarek pouhou krutost existence; netušil, že to mělo nějaký smysl. A tak, jakmile se plně zotavil, sklouzl opět ke svým starým zlozvykům. Jako předtím zařadil si do svého denního rozvrhu tolik všelijakých činností, že by jejich počet zaměstnal tucet lidí, natož ubohého jedince.

Jednoho dne se Škvarek rozhodl, že podnikne cestu okolo světa: způsob dopravy už měl vymyšlený a představy, jak se o něm píše ve všech světových denících, rozprostřené div ne až na opačný konec vesmíru. Jen mu strašně vadilo to jméno… Škvarek. Po několika týdnech úporného přemýšlení se nechal překřtít na Drtikosta a hned je asi každému jasné, jak to dopadlo.

Abychom byli přesní – (kvazi)dobrodruh a (pseudo)světoběžník Drtikost skončil na Ostrovech Jitřní levandule v rukou mafie a ta ho v jeho multifunkčním, božském sporťáku nechala anihilovat ve vrakovištním šrotovníku. Drtikosta museli zkapalnit a hibernovat; rozmrazení a oživení se dočkal v roce 2577, přičemž „dočkal se“ by mělo samozřejmě být spíš v uvozovkách – jak se totiž někdo, kdo o sobě neví, může něčeho dočkat, že?

 

„Tak pane Škvarek, vlastně Drtikost. Podle centrálního počítače máte zákaz úplně všeho. V zájmu přežití. Můžete dýchat, to vám dovolíme. Ale opovažte se hnout. Co se o vás dočítáme, to jsou neuvěřitelné údaje. Měl jste neustále na programu takovou sumu aktivit – skutečně alarmující cifra -, že to přesahuje všechny meze. Čas není z gumy, člověče. Vědci sice již prokázali existenci duše, ale jak vy jste nakládal už jen s tělem, to je hrůza. Máte štěstí, že Bůh neexistuje (a tím pádem ani peklo). Náš tým vám přeje příjemný zbytek života.“

 

Pokud to tak vůbec lze nazvat. Co rozhodně Škvarek-Drtikost po onen čas, kdy byl zapečetěn ve své náhradní, fyzické schráně, pravidelně nedělal, bylo (namátkou vybíráme ze seznamu): nevstal o půl čtvrté ráno a nešel spát v jednu ráno druhý den, nevyprázdnil obsah po okraj naplněné lednice, neučinil šťastným tucet žen, nevypil demižón vína ani nevykouřil krabici doutníků, nešel do divadla, na koncert, na výstavu ani vědeckou přednášku, nenavštívil soudní přelíčení ani žádné sportovní utkání, nešel do sauny, fit-centra, solária ani si nebyl zaběhat, nenechal si nic implantovat ani transplantovat ani nedaroval žádné orgány, nepřispěl na charitu, nikoho a nic nesponzoroval ani se nestal zakládajícím členem čehokoliv, nenavštívil bohoslužbu, neobrátil se na žádnou víru ani se nezačal o nic nového zajímat, nic neprodal ani si nic nekoupil, nepořídil si žádného domácího mazlíčka, nerozvedl se, neoženil, neobchodoval na burze, do ničeho neinvestoval, nenadchl se pro nový módní trend, nezačal nic nového poslouchat, plánovat, projektovat, sbírat, nepřestěhoval se do jiného města, státu ani světadílu, nepokusil se o nový adrenalinový sport nebo zážitek, nezhlédl ani nezařadil několik set nových televizních programů nebo webových stránek, nesurfoval po internetu ani nejel k moři, do lázní, do hor, nikam, nic, neučil se další světový ani programovací jazyk, nezplodil dalšího potomka, nezaložil rodinu, nezaplatil žádné alimenty, nikoho neokradl, nezabil, neznásilnil, nelhal mu ani mu neříkal pravdu, nenadchl se pro žádnou novou zálibu, nenechal se vykleštit ani přeoperovat ani se demonstrativně nepokusil o sebevraždu, nepodniknul let na Měsíc, nevyhazoval peníze za pobyt v beztížném stavu na palubě leteckého speciálu, vyhýbal se vesmírné turistice obloukem, neexperimentoval s duchovnem ani psychikou ani se nesnažil o zážitky blízkosti smrti, nekontaktoval záhrobí, jenom byl, byl, byl, byl, byl, byl a byl.

V roce 4311 mu byl přidělen identifikační nick 2D-Placateus-X57-0-01-09998-KGB-4420000000000001.